Distinguished Club Program Consolidated Tracking System

     
 

Friday, May 20

April Club Renewals

TLI Winter Results

Spring 2022 Area Visits


 
2021-2022
“Hall of Fame”

 
• Recent Education Awards
 
• Distinguished Clubs
 
• TLI Dream Teams
 
PATHWAYS AWARDS
 
• All “Level 1” Awards
• All “Level 2” Awards
• All “Level 3” Awards
• All “Level 4” Awards
• All “Level 5” Awards
 
Distinguished Toastmaster
 
Pathways Mentorship
 
Individual Paths
 
• Dynamic Leadership
• Effective Coaching
• Engaging Humor
• Innovative Planning
• Leadership Development
• Motivational Strategies
• Persuasive Influence
• Presentation Mastery
• Strategic Relationships
• Team Collaboration
• Visionary Communication
 
 


Years of DCP:
 
DCP 2021-22
DCP 2020-21
DCP 2019-20
DCP 2018-19
 

 


2021-22 “Hall of Fame”
Ten Most Recent Awards


   Pathways Level 1 Awards   

 179.  Edwards, Angela (EH1)

  Gwen Washington Fed Ctr SW

  04/24/2022

 178.  Cutchember, Monica (MS1)

  SALT Seasoned & Aspiring Leaders

  04/21/2022

 177.  Clark, Andrea (MS1)

  Helmsmen

  04/21/2022

 176.  O'Laughlin, Beth (IP1)

  O.C.C. Speakeasies

  04/20/2022

 175.  Rouse, Robert (TC1)

  Kohoutek

  04/18/2022

 174.  Crocker, Matthew (PM1)

  Crystal City Evening

  04/12/2022

 173.  Birch, Cristin (EC1)

  NOVA

  04/07/2022

 172.  Beckwith, Rhonda (PI1)

  Fast Forward

  04/07/2022

 171.  Stehle, Jim (MS1)

  B.E.A.

  04/06/2022

 170.  Morgan, Mary (IP1)

  D.C. Stars and Bars

  04/06/2022


   Pathways Level 2 Awards   

 113.  Sauls, Daniel (PI2)

  Oxon Hill

  04/23/2022

 112.  Bortz, Connor (SR2)

  Patuxent River

  04/22/2022

 111.  Zhang, Jian (PM2)

  O.C.C. Speakeasies

  04/12/2022

 110.  Rouse, Robert (SR2)

  Kohoutek

  04/11/2022

 109.  Simmons, Lisa (DL2)

  NOVA

  04/07/2022

 108.  Stehle, Jim (MS2)

  B.E.A.

  04/06/2022

 107.  Dickinson, Ruth (SR2)

  Fast Forward

  04/04/2022

 106.  Stehle, Jim (LD2)

  B.E.A.

  04/01/2022

 105.  Hamilton, Monica (PM2)

  Lone Star

  03/31/2022

 104.  Robinson, Dorothy (LD2)

  Kohoutek

  03/27/2022


   Pathways Advanced Awards: Levels 3-5   

 167.  Trang, Thanh (SR3)

  Alexandria Treetop Speakers

  05/05/2022

 166.  Bracken, Michelle (EC3)

  Oxon Hill

  04/23/2022

 165.  Williams, Kimbaley (PM3)

  Saint Margaretís Achievers

  04/21/2022

 164.  Brent, Charita (DL5)

  D.C. Stars and Bars

  04/21/2022

 163.  Brent, Charita (DL4)

  D.C. Stars and Bars

  04/21/2022

 162.  Brent, Charita (DL3)

  D.C. Stars and Bars

  04/21/2022

 161.  Sanks, Annette (EC4)

  Helmsmen

  04/19/2022

 160.  Cutchember, Monica (IP4)

  SALT Seasoned & Aspiring Leaders

  04/16/2022

 159.  Scarborough, James (EH5)

  Burgay

  04/12/2022

 158.  Mullin, Reagan (PM3)

  SAM FOX

  04/12/2022


   Distinguished Toastmaster Awards

 2.  Ruloff, Brandon (DTM)

  Crystal City Evening

  08/16/2021

 1.  Lee, Jeanna (DTM)

  Que Pasa

  07/20/2021


   Pathways Mentorship Awards

 2.  Rouse, Robert (PWM)

  Kohoutek

  04/11/2022

 1.  Moore, Renee (PWM)

  City of Alexandria

  03/09/2022